Yumurta ile ilgili gerçekler
Yumurta ile ilgili gerçekler

Farklı dönemlerde hakkında hem olumlu hem de olumsuz haberler çıkan yumurta, her şeye rağmen, hiç kuşkusuz en faydalı ve besleyici gıdalardan birisi olmasının yanı sıra, mutfaklarımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Çorbadan ana yemeğe, tatlıdan hamur işine, kullanım alanı o kadar geniştir ki, yumurtasız bir mutfak düşünülemez bile...

Amerikan Hükümetinin Gıda Güvenliği internet sayfasında yumurta tüketimine dair birtakım uyarılar yer almakta. İnsanın aklına hemen, "Yumurtadan ne gibi bir sağlık sorunu doğabilir ki?" sorusu geliyor. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin sayfasında taze yumurtadan bulaşan ve zamanında doğru antibiyotik tedavisi uygulanmaması durumunda sonuçları ölümcül olabilen Salmonella Enteritidis enfeksiyonu ile ilgili bilgiler yer alıyor. Ayrıca, 1 Mayıs 210 ile 30 Kasım 2010 tarihleri arasında Amerika'da 1939 Salmonella Enteritidis vakası tespit edildiğinden bahsediliyor ki, bu sayı aslında bir salgına işaret ediyor.

O halde yumurta ile ilgili olarak nelere dikkat etmek gerekiyor?

  • Pastörize yumurta haricinde çiğ yumurta yememek gerekiyor.
  • Yumurtayı, hem sarısı hem de beyazı katı hale gelene kadar pişirmek gerekiyor.
  • Eğer içinde yumurta olan bir karışım pişiriyorsak, yemeği, iç sıcaklığı en az 71°C olana kadar pişirmemiz gerekiyor.
  • Evde dondurma yaparken süt ile çiğ yumurtayı çırparak değil süt ile yumurtayı karıştırıp ocakta, karışım 71°C'ye ulaşana kadar pişirerek yapmamız gerekiyor.
  • Eğer tarifimizi pişmiş yumurta ile yapamıyorsak, pastörize edilmiş yumurta kullanmamız gerekiyor.
  • İçinde yumurta bulunan yiyeceklerimizi en fazla iki saat (eğer hava sıcaksa bir saat) içinde buzdolabına koymayı ihmal etmemeliyiz. Bu yiyeceklerin normalde buzdolabında saklamaya pek alışık olmadığımız kek, evde yapılmış ekmek gibi yiyecekler de olabileceğini aklımızda bulundurmalıyız.

Son olarak, yukarıdaki uyarılar ve öneriler konusunda özellikle hassas davranmamız gereken gruplar olduğunu belirtmekte fayda var. Hamileler, bebekler, küçük çocuklar, yaşlılar ve bir nedenle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için yiyecek hazırlıyorsak, yukarıdaki uyarılara daha fazla önem vermemiz gerekiyor.

 

info@morkadeh.com
2019 © MorKadeh