Yemek tercihleri bebek cinsiyetini etkiler mi?
Yemek tercihleri bebek cinsiyetini etkiler mi?

Amerika'nın saygın gazetelerinden The New York Times-ın haberine göre, bebeğin cinsiyeti annenin beslenme durumuyla alakalı.

İngiltere’nin Exeter ve Oxford Üniversiteleri tarafından yayınlanan bir rapor, bebeğin cinsiyeti ile annenin beslenme alışkanlıkları arasında çok yakın bir bağ bulunduğunu ortaya koyan ilk kanıt özelliğini taşıyor.

Cinsiyetin genetik olarak babadan gelen kromozom tarafından belirlendiği bilinse de, görünüşe göre annenin vücudu da dişi yada erkek bir embriyonun gelişimini etkileyebiliyor.

Araştırmaya göre hamilelik süresince ne kadar fazla enerji alırsanız bebeğinizin erkek olma ihtimali o kadar yükseliyor.

Aradaki fark çok fazla olmasa da; bu belki sanayileşmiş ülkelerdeki gittikçe sayısı azalan erkek bebek doğumlarının nedenini açıklayabilir. Gıda alımının bebeğin cinsiyetini etkilediği görüşü tam anlamıyla kanıtlanmış değil.

Ancak, laboratuvar araştırmalarına göre fazla glukoz alımı erkek embriyonun gelişimini desteklerken dişi embriyoların büyümesine engel oluyor.

Kadınlarda erkek embriyoların gelişmemesinin sebebi gukoz seviyesini düşürdüğü bilinen kahvaltıyı atlamak gibi yediklerinize sınır koymak olabilir.

Araştırmacılar düşük glukoz seviyesinin vücut tarafından sağlıksız çevre koşulları ve gıda erişiminin zor olması yönünde algılanabileceğini belirtiyor.

Sonuçlar, İngiltere-de yaşayan ilk kez hamile kalmış ve bebeğin cinsiyetini henüz bilmeyen 740 anne adayları üzerinde yapılan araştırmalara dayandırılıyor.

Adaylardan hamilelik öncesi ve hamileliğin ilk safhalarındaki yeme alışkanlıklarını kaydetmeleri istendi. Araştırmacılar hamilelik süresince alınan tahmini kalori miktarını analiz ettiklerinde ilginç veriler ortaya çıkardılar.

Çok fazla yemek yemiş bayanlar arasından %56-lık bir oran az yemek yemiş %45-lik kısımın aksine erkek bebek sahibi olmuştur.

Fazla kalori tüketmenin yanı sıra erkek bebeği olan kadınların potasyum, kalsiyum, C,E ve B12 vitaminleri açısından zengin olan besinler tükettikleri görülmüştür.

Bunun yanı sıra kahvaltılık mısır gevreği yiyen bayanlarda erkek çocuk ihtimalinin arttığı gözlemlenmiştir.

Ancak bu araştırmanın ortaya koyduğu verilerin güvenirlirliği tartışılır. Çünkü hamileler yedikleri besinlerin listesini kendileri tuttu. Yine de günümüz koşulları düşünüldüğünde son 40 yıl içerisinde erkek bebek doğumlarında önemli bir düşüş yaşanması, sanayileşmiş toplumların eskisinden fazla ancak besin değeri açısından fakir gıdalar tüketmesiyle ilişkilendirilebilir.

Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri-nde 1965 ve 1991 yılları arasında kahvaltı eden yetişkin sayısı %86’dan %75-e gerilemiştir.

Kadınlar eskisinden çok daha fazla yemek yiyor olsalar bile vitamin ve mineraller açısından zengin olmayan öğünler erkek bebek sahibi olma ihtimallerini bir kat daha azaltıyor. Glukoz seviyesi hamilelikten önce diyet yapan ve kilo vermeye çalışan kadınlarda artabilir.

Ancak diyebiliriz ki, hayvanlar alemine bakıldığında bile açıkça görülebilen bir gerçek şudur ki; hamile olan dişinin erkek dünyaya getirmesi grup içinde yüksek mevkii ve dolayısıyla fazla yiyeceğe sahip olmakalıdır.

Araştırmalar her ne kadar kesin bir sonuç vermemiş olsa da, hamilelik döneminde yeme alışkanlıklarınız ve düzeniniz bebeğiniz cinsiyetinden önce sağlığı için çok önemlidir.

Önce kendi sonra daiçin dengeli beslenmekten vazgeçmeyin!

info@morkadeh.com
2019 © MorKadeh