Seks sırasında neden ağrı olur?
Seks sırasında neden ağrı olur?

Seks sırasında ağrılar birçok kadının yaşam kalitesini düşürmekte...

Cinsel ilişki esnasında ağrı ve acı duyulması nispeten sık yaşanan bir durum… Pek çok kadının sorunu olan ağrılı ve acılı cinsel ilişki yani disparoni, basit bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi ciddi hastalıklara da işaret edebiliyor.Bu durum genellikle kadın vajina bölgesinde, kasıklarda, klitoriste ve iç ya da dış dudak kısımlarında Ağrı, acı, basınç, yanma ya da yırtılma hissi olarak tarif ediliyor. Hissedilen acı ve ağrının neden olduğu cinsel ilişki (penetrasyon yani penis-vajina ilişkisi) problemi olası diğer cinsel işlev bozuklarına ve çift iletişim zorluklarına yol açabiliyor. Cinsel sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist & Psikiyatr Uz. Dr. Cem Keçe; cinsel ilişki sırasında ağrıdan yakınan kadınların zaman kaybetmeden mutlaka bir cinsel terapiste ve jinekoloğa başvurmaları gerektiğinin altını çizdi…

Nasıl tanı konuluyor?

Özellikle cinsel yaşam başlangıcının ilk aylarında, kadınların çoğunun az veya çok ağrı ve acı duyabileceğini belirten Dr. Keçe; “Ancak (1) cinsel birleşme sırasında vajinaya girmede zorlanma, (2) vajinaya girme ya da girme girişimleri sırasında vulvovajinada ya da pelviste belirgin ağrı duyma, (3) vajinaya girme eyleminin gerçekleşeceği beklenirken ya da vajinaya girme sırasında ya da girilmesinden ötürü vulvovajinada ya da pelviste ağrı duymayla ilgili olarak belirgin bir korku ya da kaygı duyma ve (4) vajinaya girme girişimi sırasında aşk kaslarını (pelvis tabanı kaslarını) çok germe ya da sıkma durumu, yaklaşık altı aydır, sürekli ya da yineleyici bir biçimde yaşanıyorsa, kadında ve çift ilişkisinde belirgin bir sıkıntıya neden oluyorsa disparoniden bahsedilebiliyor” dedi.

Tipleri neler?

Penetrasyon sırasında hissedilen ağrı ve acının çeşitlerinden bahseden Dr. Keçe; “Ağrı genellikle vajina ya da kasık bölgesinde gelişiyor. Disparoniden yakınan kadınlar, ağrı ve acının verdiği korkuyla ağrı beklentisine girebiliyor ve cinsel ilişkiye girmekten kaçınabiliyor. Hatta bazı durumlarda ağrının ve acının çok şiddetli olması, vajinal kasların, ilişkiye girilmesine engel olacak kadar sıkı kasılmasına bile yol açabiliyor. Disparoni, ‘derin’ ve ‘yüzeyel’, ‘primer’ (yaşam boyu) ve ‘sekonder’ (edinsel), ‘psikolojik nedenli’ ve ‘fiziksel nedenli’ olarak sınıflandırılabiliyor. Derin disparoni, vajinaya penisin tam olarak girmesinden sonra kasık veya karın bölgelerinde ağrı ve acı hissedilmesi olarak tarif ediliyor. Rahim, yumurtalık, tüpler ve alt karın bölgesi ile ilişkili önemli hastalıklar derin disparoniye neden olabiliyor. Yüzeyel disparoni ise vajinanın hemen girişinde veya vajina içerisinde hissedilen ağrı ve acı hissi olarak biliniyor. Primer disparoni, kişi cinsel açıdan etkin olduğundan beri varken, sekonder disparoni oldukça olağan bir cinsel işlevsellik evresinden sonra başlıyor” dedi.

info@morkadeh.com
2019 © MorKadeh