Saçınızın uzaması için gereken en önemli 6 vitamin
Saçınızın uzaması için gereken en önemli 6 vitamin

Saçlarınızın uzaması için hem beslenmenizde hem de kullandığınız ürünlerde dikkat etmeniz gereken şartlardan biri de bazı vitaminleri içeriyor olmasıdır.

Öncelikle saç dökülmesinin nedenleri şu sıralama ile açıklanabilir:

Stres
İlaç ve tıbbi durumlar
Beslenme eksikliği
Tiroid
Menopoz
Çocuk doğurma
Alopesi
Mantarsal kafa derisi enfeksiyonları
Aşırı saç bakımı

Peki sağlıklı saçlar için ne yemeli?

Saç büyümesi ve dökülmesini engelleyecek gerekli vitaminler:

1. A vitamini

A vitamini saç büyümesinde önemli bir rol oynar. Saçı siyah ve parlak tutar. A vitamini içeriğindeki antioksidanlar saç derisini nemlendirir, kurur ve saçların kalınlaşmasını sağlar.

2. Biyotin veya B7 Vitamini

H vitamini olarak da bilinen biyotin ayrıca 'saç büyüten' vitamin olarak da adlandırılır. Kırılgan saçları onarır, saç sağlığını ve dokusunu geliştirir. Biotinin saç hacmi ve kalınlığındaki mucizeleri de bilinmektedir. Yumurta, maya, karnabahar, ahududu, muz ceviz ve badem biyotin yönünden zengindirler.

3. B12 Vitamin

B vitamini ailesinden olan B12 vitamini saç kaybını önlemek için çok önemlidir. Demir eksikliğinden dolayı saç kaybetmenizi önlemek için vücudun demir emilimine yardımcı olur. Yumurta, süt, peynir ve yoğurt B12 vitamini yönünden zengindirler.

4. C Vitamini

Vitamin C erken ağaran saçların tedavisinde ve saç kuruluklarında tedavi yeteneğine sahip bir saç büyüme vitamindir. Günlük C vitamini alımı saçınızın sağlığını korumak için gereklidir.

5. E vitamini

E vitamini; kuru, kaba saç sorunları yenen ve saç büyümesi için gerekli başka bir önemli vitamindir. Saçların nemini koruyarak sağların kurumasını engeller ve saçları parlak tutar.

6. Folik Asit

B vitamini grubunun başka bir mucize olan folik asit, saçların daha kalın ve parlak görünmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca saçların ağarmamasına yardımcı olur.

info@morkadeh.com
2019 © MorKadeh