Ne Zamandan Beri Ayakkabı Giyiyoruz?
Ne Zamandan Beri Ayakkabı Giyiyoruz?

Vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan ayaklarımız insan gövdesinin en ağır işçileridir. Bedenimizde 206 kemik vardır ve bunların 62 adedi ayak ve bacaklarımızdadır. Bu yüzden ayaklarımızın ilk bakımı da ayakkabı ile başlar.

En Güçlü Kas Ayak Tabanlarımızda

Ayak kemikleri yere düz basmaz. Taban çukuru denilen içbükey bir yüzeyin iki ucuna ve kenarlarına basılır. Ayağın taban kısmının yapısı ise oldukça karışıktır. Bu bölgede birçok kas, kiriş, damar ve sinir yer almaktadır. Vücudumuzdaki kasların içinde en güçlüsü tabanlarımızda bulunur.

Çoğu ayakkabı "taban" adı verilen ve kullanıldıkça eskiyen kalın bir alt parça ile "saya" adı verilen ve ayağı saran daha ince bir üst parçadan oluşur. Ayakkabılar dünyada çok farklı iklimlerde yaşayan insanların yaşam şartlarına göre değişiklik gösterdiği gibi tarih boyunca moda sektörü de ayakkabıların tasarımlarına etkili olmuştur.

İlk Ayakkabı Mezopotamya'dan

Dünyadaki en eski ayakkabı izine Mezopotamya'da rastlanmıştır. Kuruyan çamur içinde sertleşip günümüze kadar kalmış olan izi sayesinde bundan bilgimiz olmuştur.

Günümüzdeki şekli ile ayakkabının ilk olarak sandalet şeklinde sıcak iklimli ülkelerde ortaya çıktığı sanılıyor. İlk ayakkabılar ham deri olarak ayağın girebileceği şekilde zarf gibi yapılıyordu. Bu ayakkabılar ayak tabanını kızgın kumlardan, üstünü ise güneş ve sıcaktan koruyordu.

Avrupa'da 18. yüzyıla kadar kadın ve erkek ayakkabıları farklı değildi. Daha da tuhafı 19.yüzyıla kadar tüm dünyada her iki ayak için de eş ayakkabılar kullanılıyordu. Yani sağ ve sol farkı yoktu. Her iki ayak için de ayrı ayakkabı üretimine ilk olarak ABD'nin Philedelphia eyaletinde başlandı. Altı lastik ayakkabılar ise ilk olarak 1916'da yine ABD'de yapıldı. Bu ayakkabılara "Ket" adı verildi. Kadınlar için ilk bot ise 1840 yılında Kraliçe Victoria döneminde yapıldı.Bağcıklı yürüyüş ayakkabıları ise ilk olarak Birinci Dünya Savaşı'nda ortaya çıktı.

Maksat Sadece Ayakları Korumak Değil

Ayakkabının sadece giyilmesi dışında sosyolojik değerleri de vardır.  Ortaçağ'da kızı evlenen bir baba onun üzerindeki otoritesini evleneceği adama bir ayakkabı töreni ile devrediyordu. Bugün evlenen kişilerin arabasının arkasına ayakkabı bağlanması adeti de oradan gelmektedir. Türkler'de de vefat eden kişinin kapısının önüne ayakkabıları konur.

info@morkadeh.com
2019 © MorKadeh